Prajitura cu cirese si crema de branza este un desert cremos, aromat si foarte gustos, perfect pentru sezonul cireselor. Combinatia dintre blatul intens de ciocolata, crema fina de ricotta sau mascarpone si ciresele proaspete transforma aceasta prajitura intr-un dulce de casa delicat, potrivit pentru orice moment al zilei.
Saptamana trecuta am cumparat, pentru prima data in acest an, cirese. Dupa ce am ajuns acasa, le-am gustat cu nerabdare, dar am fost foarte dezamagita pentru ca nu aveau absolut niciun gust. Cu toate acestea le-am mancat, nu aveam cum sa nu o fac avand in vedere pretul destul de ridicat.
Dupa cateva zile am primit cirese de la un vecin, nu perfecte ca cele cumparate, dar foarte gustoase. Am facut trei borcane de dulceata de cirese de casa pentru iarna si o prajitura cu cirese si crema de branza si ciocolata.
Pentru ca nu imi ramasesera suficiente cirese pentru o prajitura mai mare, am facut-o intr-o forma mica. Va recomand totusi sa dublati ingredientele daca doriti o prajitura mai mare, pentru ca este divina. Reteta de prajitura cremoasa cu cirese nu este deloc complicata, dar cere putina atentie la asamblare.
Aceasta prajitura cu cirese si crema de branza are straturi frumoase de ciocolata, crema fina si fructe. Ciresele trebuie sa fie bine scurse, pentru ca aluatul sa se coaca uniform si textura finala sa ramana cremoasa, nu umeda in exces.
Pentru informatii generale despre pastrarea in siguranta a alimentelor proaspete, puteti consulta si recomandarile EFSA despre siguranta alimentara si manipularea corecta a alimentelor.
Desert cremos cu cirese, ciocolata si crema fina
Aceasta prajitura este perfecta atunci cand avem cirese proaspete si vrem un desert de casa mai special. Blatul de ciocolata are gust intens, crema de branza aduce finete, iar ciresele ofera prospetime si un contrast placut.
Puteti folosi ricotta foarte bine scursa sau mascarpone. Ricotta da o crema mai usoara, in timp ce mascarpone ofera o textura mai bogata si mai densa. Ambele variante sunt potrivite pentru aceasta prajitura.
Ingrediente pentru prajitura cu cirese si crema de branza
Ingrediente pentru blatul de ciocolata
- 250 g faina
- 100 g zahar
- 4 oua mari + 1 galbenus
- 225 g unt
- 200 g ciocolata neagra
- 75 ml lapte
- 6 g praf de copt
- 1 varf generos de cutit sare
Ingrediente pentru crema de branza
- 435 g ricotta sau mascarpone
- 130 g zahar
- 3 oua medii
- 1 plic si jumatate zahar vanilat sau semintele de la 1 pastaie de vanilie
Ingrediente pentru stratul de cirese
- 275 g cirese
Mod de preparare pentru prajitura cremoasa cu cirese si ciocolata
Pregatim ciresele
1. Spalam ciresele, le stergem bine si eliminam samburii. Avem grija ca, dupa ce scoatem samburii, ciresele sa ramana cat mai intregi.
2. Punem ciresele intr-o sita si le lasam 15-20 de minute sa se scurga. Acest pas este important, pentru ca fructele prea zemoase pot umezi excesiv prajitura.
Topim ciocolata cu untul
1. Punem ciocolata neagra si untul, taiate in bucatele potrivite, intr-o craticioara. Asezam vasul pe foc foarte, foarte mic.
2. Amestecam pana cand ciocolata si untul sunt complet topite. Stingem focul si lasam amestecul sa se raceasca aproximativ 5-6 minute.
Pregatim compozitia de ciocolata
1. Punem cele 4 oua mari, galbenusul si 100 g zahar intr-un vas. Le mixam pana cand isi dubleaza volumul si se deschid la culoare.
2. Adaugam amestecul de ciocolata si unt si omogenizam. Separat, amestecam faina cu sarea si praful de copt, le cernem printr-o sita deasa, apoi le incorporam in compozitia de ciocolata si oua. La sfarsit adaugam laptele si amestecam pana la omogenizare.
Pregatim crema de branza pentru prajitura cu cirese si crema de branza
1. Intr-un vas separat, punem ricotta foarte bine scursa sau mascarpone. Adaugam zaharul, cele 3 oua si zaharul vanilat sau semintele din pastaia de vanilie.
2. Amestecam cu o lingura pana cand obtinem o crema fina si omogena. Nu este nevoie sa mixam excesiv, important este ca ingredientele sa fie bine legate.
Formam primele straturi
1. Tapetam forma cu unt si faina. Formam primul strat de crema de ciocolata, intinzand compozitia cat mai uniform.
2. Peste stratul de ciocolata adaugam un strat de crema de branza. Peste crema de branza punem, din loc in loc, jumatate din cantitatea totala de cirese.
Continuam asamblarea prajiturii
1. Acoperim ciresele cu un nou strat de crema de ciocolata. Ca sa ne fie mai usor, putem pune crema de ciocolata intr-un sac-a-poche de unica folosinta si o distribuim uniform peste stratul de crema de branza si cirese.
2. Peste acest strat formam din nou un strat de crema de branza. Asezam ciresele ramase peste crema si le acoperim cu crema de ciocolata ramasa.
Ordinea corecta a straturilor
1. Pe scurt, straturile trebuie sa fie astfel: strat de ciocolata, strat de crema de branza, cirese, strat de ciocolata, strat de crema de branza, cirese si ultimul strat de ciocolata.
2. Este important sa distribuim straturile cat mai uniform, pentru ca prajitura sa se coaca frumos si sa aiba o sectiune atragatoare dupa racire.
Coacem prajitura cu cirese si crema de branza
1. Coacem prajitura cu cirese in cuptorul preincalzit la 180°C, pentru aproximativ 35-40 de minute. Pentru forma de 18×18 cm, verificam prajitura dupa 35 de minute.
2. Inainte de a o scoate din cuptor, introducem o scobitoare in centrul prajiturii. Daca iese curata, prajitura este coapta. Daca nu, o mai lasam la copt inca 5 minute.
Racim si taiem prajitura
1. Lasam prajitura cu cirese in forma aproximativ 10 minute. Apoi o scoatem cu grija si o asezam pe un gratar.
2. Dupa ce s-a racit complet, o taiem in bucati potrivite si o gustam. Este important sa fie rece, pentru ca straturile sa se aseze frumos.
Pofta buna!
Sfaturi pentru o prajitura cu cirese si crema de branza
Valori nutritionale pentru prajitura cu cirese si crema de branza
Valori nutritionale per portie
O portie are aproximativ 120 g.
420 kcalProteine 10 gCarbohidrati 34 gGrasimi 28 g
Fibre 2 g
Valorile nutritionale sunt estimative si pot varia in functie de tipul de ciocolata, ricotta sau mascarpone si marimea portiilor.
Intrebari frecvente despre prajitura cu cirese si crema de branza
ℹ️ Update 2026 Am reorganizat reteta pas cu pas, am adaugat sfaturi, valori nutritionale per portie si intrebari frecvente.









In loc de ricotta se poate folosi branza de vaci sau urda?
Multumesc de informatii, pana acum tot ce am facut de la tine au iesit foarte bine si gustoase. Bafta si spor in continuare!! 🙂
Draga mea, da, o poti inlocui cu urda sau branza de vaci. mare atentie, ambele sa fie foarte bine scurse si pentru o consustenta mai cremoasa, paseaza branza sau urda inainte printr-o sita cu gauri mici.
Te pup!
Nu incercati aceasta reteta! Ea probabil ca este ok la baza, dar este explicata foarte prost in acest articol! Nu s au dat cateva detalii importante- mai exact nu s a explicat ce inseamna ou mare si cum poate fi rezolvata problema, nu s a explicat care va fi consistenta blatului cu ciocolata (si cat de greu se va intinde) si asa mai departe.
Slab slab de tot
Bună ziua! A ți pierdut din ingrediente.3 oua la blat a ți pl cu 2 .1? Nu spuneți despre oua,reci.la temp camerei,la fel și cu mascarponele.Nu ies 3 blaturi. Iar ca gust nici bună, nici rea.am
Buna draga mea , Laura ! Esti o minune in bucatarie !! Cel mai mult apreciez exactitatea retetelor tale , marimea formei , gramajul exact , pasii de urmat si nu in ultimul rand fotografiile superbe . Am incercat destul de multe retete si mi-au iesit toate . Acum ai postat minunatia de prajitura cu cirese si branzica , uitandu-te la poza iti vine sa musti din tableta . intrebare : daca dublez cantitatile cat ar trebui sa fie tava ? Multumesc pentru raspuns , pentru blogul tau si multa inspiratie pentru urmatoarele retete !
Draga mea, multumesc pentru aprecieri!Cred ca ar merge foarte bine o tava de 28×26 cm.
Pup cu mare drag!
Draga Laura,
Ce dimensiuni are tava?
Azi dupa de scurg ricotta o fac si eu.
Multumesc….si.felicitari !!!!
Esti f buna….urmaresc postarile tale la fel ca si presa: zilnic :)))
Draga cati, asa cum am scris in dretul ingredientelor, forma mea a avut 16×16 cm.
Te pup!
vaaaaai,ce bine arata..cand ajung la mama acasa,am sa o fac….
Draga mea, sa-mi spui cum ti-a iesit, da?
Te pup!
Buna Laura!
Am si eu o nelamurire…..ce am facut gresit de nu mi-a iesit crema de ricotta asa pufoasa ca a ta?
A mea a iesit foarte moale, zemoasa 🙁
Mada, draga mea, ai scurs foarte foarte bine ricotta? Exista anumite tipuri de ricotta care trebuie lasate la scurs intr-o sita tapetata cu tifon, cca 30-45 minute. Consistenta ricottei trebuie sa fie foarte cremoasa inainte de a o folosi.
Te pup!
drag Laura,
am facut reteta daca tot e de sezon 😉 Mie mi-a iesit crema de ricotta destul de lichida, desi am scurs-o bine, si crema de ciocolata mai tare, asa ca a fost cam greu sa fac straturile. am reusit intr-un final, la gust si optic a iesit bine pana la urma. crezi ca as putea adauga o parte din faina in crema de ricotta, ca sa iasa mai tare? sau ar trebui batute ouale cu zaharul bine ca sa se intareasca inainte sa pun branza? Multumesc!
pupici
Draga mea Geta, unele sortimente de ricotta trebuie lasate la scurs intr-o sita tapetata cu o bucata de tifon, cca 30-45 minute. Te sfatuiesc sa incerci asa sau sa folosesti pentru crema de ricotta doua oua mai mici, dar sa nu pui faina pt ca ii schimba consistenta.
Pup cu drag!
eu am facut-o de 2 ori, si de fiecare data blatul a fost prea gros si nu a curs deloc. a 2 a oara am pus mai putina faina decat in reteta ta, a fost un pic mai bine. data viitoare cred ca pun aproape jumatate din reteta de faina, pentru blat. crema a iesit perfect. combinatia de blat de ciocolata si crema de branza cu cirese e perfecta, in schimb.
Este prima oară când gătesc după o rețea de aici. Nu stiu dacă doar eu am pățit dar am respectat tot și totuși crema a fost prea moale, nu aveam cum sa scurg mascarpone. Cred ca ouăle alea din crema strica tot! Avea gust de omleta mai mult decât de prajitura! Îmi pare rău de timpul pierdut și banii aruncați!
Buna
Cred ca lipseste componenta lichida din reteta blatului.
E mult prea gros si nu se poate intinde.
Eu am adăugat lapte si asa a fost ok.
Am greșit eu ceva sau ai uitat cumva tu sa treci in reteta ?Multumesc.
Draga Ana Maria, este un aluat tip brownie, nu folosim niciodata lapte la acest tip de prajituri.
Asa cum i-am raspuns lui Emy, putin mai sus, diferenta de consistenta poate fi data de tipul de faina folosit si de marimea oualor. Un ou mare, cantarit cu tot cu coaja, are 80 g. Daca ouale folosite de tine sunt mai mici, pune 3 oua medii in aluatul de ciocolata. Doar daca aluatul nu cade de pe lingura poti adauga 1-2 linguri de lapte. Acest tip de aluat trebuie sa fie dens, in niciun caz lichid, tocmai de aceea am recomandat sa folositi un sac a poche pentru formarea straturilor de ciocolata.
Te pup!
Buna Laura, de mult timp iti vizitez site-ul tau si imi plac foarte mult retetele tale, imi place cum le descrii, dar aici am o nelamurire, am vazut in comentarii ca 150 g faina e prea multa? o sa fie aluatul gros? eu vreau sa fac maine aceasta prajitura minunata ca o sa avem niste prieteni in vizita, si nu vreau sa dau gres. O sa fac cu branza de vaca crezi ca e ok? nu o sa fie apoasa? astept cu mare nerabdare raspunsul tau. Ai retetele de nota 10!
Draga mea, multumesc tare mult pentru aprecieri. Conteaza foarte mult faina folosita. Exista anumite tipuri de faina care au o putere mai mare de absorbtie a ingredientelor lichide si din aceasta cauza putem obtine un aluat prea dens. Eu am folosit o faina speciala pentru dulciuri, foarte foarte fina. Foloseste doar 125 g de faina si 2 oua mari (un ou mare, cantarit cu coaja, are 80 g). Daca nu ai oua atat de mari, foloseste 3 oua medii. Numai in cazul in care aluatul iese mult prea dens si nu cade de pe lingura, adauga 2 linguri de lapte. Pentru ca este un aluat folosit pentru prajitura tip brownie, consistenta trebuie sa fie mai densa, in niciun caz lichida. Ca sa fie mai usor de intins, foloseste un sac a poche sau o punga de unica folosinta taiata la un capat.
Draga mea Laura multumesc foarte mult ca mi-ai raspuns, m-a ajutat foarte mult, eu am cantarit ouale si am pus 3 in aluat si 3 la crema , ca sunt mici. Ce sa zic a iesit MINUNATA! Foarte foarte gustoasa! Mii de multumiri pentru ca te imparti si noua cu retetele. Pup cu drag!
Draga mea, ma bucur din toata inima ca ti-a placut.
Sa-ti fie de bine! Te pup!
Buna, ce alte fructe as putea folosi in loc de Cirese? Merci anticipat
Mango, poti folosi fructe de padure (zmeura, afine, mure).
Cu drag!
Azi am făcut prăjitura si este extraordinara! Este zemoasa , aromata si a dispărut foarte repede!Am folosit o forma de tort rotunda si când a fost gata am pus un strat de ciocolata topita deasupra. Încă o rețetă impecabila .Mulțumesc Laura!
Cu mult drag, Ioli. Ma bucur ca ti-a placut.
Am făcut rețetă dar cu Mascarpone! A ieșit compoziția foarte foarte lichida… Ma gândesc ca Mascarpone nu trebuie sa l lăsăm la scurs.
Am ținut rețetă pas cu pas, fără succes rezultatul.
Putem folosi cirese congelate?
Oana, nu recomand sa flosesti cirese congelate, dar daca vrei totusi sa incerci, trebuie sa le decongelezi inainte, sa le scurgi foarte foarte bine si sa le tamponezi cu hartie absorbanta de bucatarie.
Dupa ingrediente si felul cum arata prajitura trebuie sa fie monumentala!
Dar, pentru ca totul sa iasa ok vreau o singura precizare: cat de mare trebuie sa fie tava in care se coace preajitura, pentru ca daca ma iau dupa cantitatile din reteta ta Laura tavile mele sant enorme……
Draga mea, asa cum am scris in drepturl ingredientelor, am folosit o forma de 18×18 cm.
E in cuptor dar am bagat scobitoarea si crema de branza pare sa fie moale tare ca si cu nu se coace ba din conyra se face lichida
Felicitari pentru reteta ! Am facut-o deja de doua ori. Arata extraordinar si este foarte buna si foarte pufoasa. In plus se face si repede ! 🙂 🙂 🙂
Buna, in loc de ciocolata putem folosi cacaco?
Roxana, draga mea, nu, avem nevoie de ciocolata la aceasta reteta.
nu inteleg cum ti-au iesit trei straturi de „aluat” cand eu abia am reusit sa pun doua si alea „tras de ele” deci ingredientele sunt portionate aiurea sau ai o tava „incomensurabil”de mica…eu am facut-o intr-o farfurie de ena cand am vazut ce cantitate putina a iesit…si tot nu a fost suficient aluat…
Draga Ella, sigur ai folosit o forma mai mare decat cea specificata in reteta, altfel nu imi explic cum de nu ai reusit sa distribui uniform aluatul.
Am o intrebare in loc de ricita as putea folosi mascarpone?
Buna seara. Si eu am avut o problema cu straturile. Eu am pus in forma rotunda cu diametrul de 24. Si cu crema de branza ma descurcam 3 straturi, dar cu blatul de cacao, nu. Am mai facut blat de cacao. Cat de groase sunt straturile?. Ca probabil aici a fost greseala. O am la cuptor, sper sa iasa buna😂
Și eu am mai făcut un strat extra se ciocolata .
Ionica, in reteta scrie clar ca se foloseste o forma de 18×18 cm. Evident ca pentru o forma de 24 cm nu sunt suficiente ingredientele, trebuie sa le dublezi.
Am facut prajitura. Este buna. Agentie mare la gramajul oualelor (80 g/ou)! Eu am dublat cantitatile avand o tava mare si dupa ce am cantarit oualele, la blatul de ciocolata, a trebuit sa pun 9 oua, in loc de 6 oua. Nu a mai fost nevoie sa pun si laptele. Intradevar este nevoie sa folositi un posh sau o punga ca sa puneti blatul si crema in tava, asa e cel mai simpu. Am facut.o cu ricotta. Data viitoare o sa incerc si cu mascarpone.